בלתי נתפס – הכל על התכווצות שרירים פתאומית

בלתי נתפס – הכל על התכווצות שרירים פתאומית

התכווצות שרירים פתאומית

התכווצות שרירים הוא אירוע פתאומי וכואב במהלכו ישנה התכווצות בלתי רצונית של שריר אחד או יותר. הכאב יכול להופיע במנוחה ואף לגרום להתעוררות מהשינה או לחילופין להופיע במהלך פעילות פיזית ולגרום לקושי בביצוע הפעילות. התכווצות שרירים עלולה להופיע לאחר פעילות גופנית משמעותית.

שימוש יתר של שריר, פעילות מאומצת או אפילו רק הישארות באותה תנוחה זמן ממושך עלולה לגרום להתכווצות שרירים.

ישנם מספר מצבים רפואיים הגורמים להתכווצות שרירים אותם חשוב לאבחן:

 • חוסר באספקת דם- היצרות בכלי הדם המספקים דם לגפיים עלולה להוביל לכך שבזמן מאמץ הגפה אינה מקבלת את כמות הדם הדרושה לה.
  המחסור מתבטא באופן מיידי בכאבים עזים החולפים לאחר מנוחה מספקת במהלכה הדרישה האנרגטית של השריר יורדת כך שלאחר המנוחה אספקת הדם לשריר אינה לוקה בחסר. הפרעה זו נקראת צליעה לסירוגין (intermittent caludication) והיא מהווה סימן לכך שישנה היצרות בכלי הדם בגוף.
 • לחץ על עצב- הלחץ לרוב מתרחש בנקודת היציאה של העצב מחוט השדרה המותני וגורם לכאבים דמויי עווית ברגליים. הכאב מאופיין בכך שהוא מופיע כל הזמן, מחמיר בהליכה או פעילות ובנוסף יכול להיות מושפע משינויים בתנוחה של הגב.
 • הפרעות באיזון אלקטרוליטים- מחסור באשלגן, סידן ומגנזיום עלולים להגביר את הנטייה לפתח התכווצות שרירים.
  תרופות מסוימות ממשפחת התרופות להורדת לחץ דם עלולות לגרום לירידה גדולה בריכוז האשלגן ולהוביל להתכווצויות שרירים חוזרות.
  התכווצויות המופיעות בזמן שינה או מנוחה, קשורות לבעיות בזרימת הדם או למערכת העצבים.
  הסיבה יכולה להיות מחסור של אשלגן או מגנזיום. האשלגן דרוש לפעילות תקינה של העצבים ולכיווץ יעיל של השרירים, ומה שגורם לאיבוד אשלגן הן תרופות דיורטיות (משתנות).
 • מחלות נוספות הקשורות להתכווצויות: סכרת, אנמיה, מחסור של הורמוני בלוטת התריס, היפוגליקמיה. (במחלות אלה יש לטפל בהתאם). אפשר למנוע את תופעת ההתכווצויות באכילה של פטל שחור ואוכמניות או בשימוש פנימי של הצמחים: ערמונית הסוסים, גוטוקולה ועצבונית החורש, שמגבירים את זרימת הדם בוורידים.

מה מרגישים?

ההסתמנות הנפוצה היא כאב חד ופתאומי של השריר המלווה בהתכווצות שלו ובנוקשות (spasm) לעיתים ניתן לראות בבירור רקמת שריר נוקשה הבולטת מתחת לעור.
במצבים בהם ההתכווצות מופיעה בתדירות גבוהה, גורמת לתחושת חוסר נוחות בלתי נסבלת ואינה מופיעה בהקשר ברור לפעילות מאומצת – מומלץ לשקול קבלת טיפול מקצועי.

אהבת את המאמר?

שיתוף ב facebook
Share on Facebook
Call Now Button
גלילה לראש העמוד
× מוזמנים לפנות בוואצ אפ